Image for CRG0603F24K is not available
CRG0603F24K
DigiKey Part Number
1111-CRG0603F24KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0603F24K
Description
THICK FILM RESISTORS-SMD CRG0603
Customer Reference
Detailed Description
24 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0603F24K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)