FN2200-50-34
DigiKey Part Number
817-1604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2200-50-34
Description
LINE FLTR 1200VDC 50A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC EMC/EMI Line Filter 50 A 1200V (1.2kV) Single Stage Terminal Block
Category
Current
50 A
Applications
Photovoltaic Inverter
Series
Approval Agency
cURus, ENEC
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Filter Type
DC
Termination Style
Terminal Block
Configuration
Single Stage
Base Product Number
Voltage - Rated DC
1200V (1.2kV)