VERSAFIT-1/4-0-1.25IN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.280" (7.11mm) 2 to 1 Black 0.104' (31.75mm, 1.25")
VERSAFIT-1/4-0-1.25IN
DigiKey Part Number
VERSAFIT-1/4-0-1.25IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VERSAFIT-1/4-0-1.25IN
Description
HEAT SHRINK TUBING
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Length
0.104' (31.75mm, 1.25")
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.280" (7.11mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Length
HEATSHRINK LOW TEMP 1/4" 40' BLK
In-Stock: 93
HEATSHRINK 0.28" X 0.125' BLACK
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.28" X 3/16' BLACK
HEATSHRINK 0.28" X 0.208' BLACK
HEATSHRINK 0.28" X 0.521' BLACK