SST-12-17/FR/97 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Image for SST-12-17/FR/97 is not available
SST-12-17/FR/97
DigiKey Part Number
SST-12-17/FR/97-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST-12-17/FR/97
Description
HEATSHRINK 1.7" X 1' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 1.700" (43.18mm) 3 to 1 Black 1.00' (304.80mm, 12.00")
Category
Inner Diameter - Recovered
0.500" (12.70mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.140" (3.56mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
1.00' (304.80mm, 12.00")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
1.700" (43.18mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Length
HEATSHRINK 1.7" X 4' BLACK