RNF-3000-3/1-X-SP
DigiKey Part Number
484-RNF-3000-3/1-X-SP-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-3000-3/1-X-SP
Description
HEATSHRNK0.118" CLEAR METER
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.118" (3.00mm) 3 to 1 Clear Enter Number of Meters in Order Quantity
Category
Inner Diameter - Recovered
0.039" (0.99mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.022" (0.56mm)
Series
Material
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Spool Size
984.3' (300.0m)
Inner Diameter - Supplied
0.118" (3.00mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 613 Meters
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHRINK 0.118" X 4' CLEAR
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.118" X 984.3' CLEAR