RNF-100-1/16-BK-SP
DigiKey Part Number
484-RNF-100-1/16-BK-SP-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-1/16-BK-SP
Description
HTSHRNK 1/16"X984.3'BLACK METER
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black Enter Number of Meters in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion and Cut Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Spool Size
984.3' (300.0m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)