MT5000-1/16-X-2IN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 0
Datasheet
Image for MT5000-1/16-X-2IN is not available
MT5000-1/16-X-2IN
DigiKey Part Number
MT5000-1/16-X-2IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT5000-1/16-X-2IN
Description
HEATSHRINK 1/16" X 0.167' CLEAR
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Clear 0.167' (50.80mm, 2.00")
Category
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Abrasion Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Part Status
Obsolete
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
0.167' (50.80mm, 2.00")
Base Product Number
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)