DWFR-16/4-0-STK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 1.993
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 52
TE Connectivity
TE Connectivity
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.630" (16.00mm) 4 to 1 Black 4.00' (1.22m)
DWFR-16/4-0-STK
DigiKey Part Number
DWFR-16/4-0-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWFR-16/4-0-STK
Description
HEATSHRINK 0.63" X 4' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.070" (1.78mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
60°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.630" (16.00mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.157" (3.99mm)