CGPT-4.8/2.4-9-SP
DigiKey Part Number
484-CGPT-4.8/2.4-9-SP-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGPT-4.8/2.4-9-SP
Description
HEAT SHRINK 4.8MM WHITE METER
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.187" (4.75mm) 2 to 1 White Enter Number of Meters in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.019" (0.50mm)
Mfr
Material
Series
Features
Chemical Resistant, Flame Retardant, Solvent Resistant
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.187" (4.75mm)
Spool Size
984.3' (300.0m)
Inner Diameter - Recovered
0.093" (2.36mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 305 Meters
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEAT SHRINK 4.8MM WHITE 1=1M