BSTS-17X4
DigiKey Part Number
BSTS-17X4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSTS-17X4
Description
HEATSHRINK TUBING SIZE 17X4'
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 1.700" (43.18mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.140" (3.56mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion Resistant, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
1.700" (43.18mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.500" (12.70mm)