ATUM-40/13-0-STK
DigiKey Part Number
484-ATUM-40/13-0-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATUM-40/13-0-STK
Description
HEATSHRINK DUAL WALL 40MM
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 1.575" (40.01mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.100" (2.54mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
1.575" (40.01mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.512" (13.00mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Length
HEATSHRINK DUAL WALL 40MM X 4'
In-Stock: 245
HEATSHRINK 1.575" X 196.8' BLACK