55PC0112-16-9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
16 AWG Hook-Up Wire 19/29 White 600V
55PC0112-16-9
DigiKey Part Number
55PC0112-16-9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55PC0112-16-9
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 600V WHITE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.066" (1.68mm)
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Thickness
0.006" (0.15mm)
Part Status
Active
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
200°C