0026G8424-9
DigiKey Part Number
484-0026G8424-9-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0026G8424-9
Description
CABLE TWINAXIAL 26AWG FEET
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Twinaxial Cable 26 AWG Enter Number of Feet in Order Quantity 100 Ohms
Category
Impedance
100 Ohms
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Series
Jacket Color
White
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Conductor Material
Copper Alloy, Silver Coated
Part Status
Active
Dielectric Material
Foam Fluorinated Ethylene Propylene (FFEP)
Cable Type
Twinaxial
Dielectric Diameter
0.045" (1.14mm)
Wire Gauge
26 AWG
Shield Material
Aluminum; Copper, Silver Coated
Conductor Strand
19 Strands / 38 AWG
Shield Coverage
90%
Jacket (Insulation) Material
Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP)
VoP, Velocity of Propagation
76.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.135" (3.43mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C