VF7-11F12
DigiKey Part Number
PB710-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VF7-11F12
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
7.2 VDC
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Must Release Voltage
1.2 VDC
Series
Operate Time
7 ms
Packaging
Bulk
Release Time
2 ms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Coil Type
Non Latching
Termination Style
PC Pin
Coil Current
167 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.6W
Contact Rating (Current)
70 A
Coil Resistance
90 Ohms
Switching Voltage
14VDC - Nom