SR4D4005
DigiKey Part Number
PB998-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR4D4005
Description
RELAY SAFETY 4PST 8A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) 5VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR4D4005 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Must Operate Voltage
3.8 VDC
Series
Must Release Voltage
0.5 VDC
Packaging
Tube
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Part Status
Active
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mounting Type
Through Hole
Coil Current
161 mA
Coil Voltage
5VDC
Coil Power
806mW
Contact Form
4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Coil Resistance
31 Ohms
Contact Rating (Current)
8 A
Base Product Number
Switching Voltage
400VAC - Max