RTX3-1AT-C012
DigiKey Part Number
PB1762-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTX3-1AT-C012
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
16 A
Coil Resistance
150 Ohms
Switching Voltage
250VAC - Nom
Base Product Number
Coil Current
79 mA