RT214110 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 110VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
RT214110
DigiKey Part Number
RT214110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT214110
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
77 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
11 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
12 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
4800VA
Relay Type
Coil Current
14.2 mA
Coil Resistance
28.8 kOhms