PRD-7AY0-24
DigiKey Part Number
PB1352-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRD-7AY0-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Screw Terminal
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VAC
Part Status
Active
Operate Time
40 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 45°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
25 A
Approval Agency
CSA, UL
Switching Voltage
600VAC, 125VDC - Nom
Relay Type
Coil Current
410 mA
Coil Resistance
12 Ohms