SQBW2010RJ
SQBW2010RJ
SQBW2010RJ
DigiKey Part Number
A102450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQBW2010RJ
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 20W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Mfr
Features
Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Coating, Housing Type
Ceramic
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Brackets
Part Status
Active
Size / Dimension
2.362" L x 0.571" W (60.00mm x 14.50mm)
Resistance
10 Ohms
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
20W
Package / Case
Radial, Rectangular Case
Composition
Wirewound
Base Product Number
Temperature Coefficient
±300ppm/°C