RQ73C1E1K05BTD
DigiKey Part Number
A139943TR-ND - Tape & Reel (TR)
A139943CT-ND - Cut Tape (CT)
A139943DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ73C1E1K05BTD
Description
RES 1.05 KOHMS 0.1% 1/16W 0402
Detailed Description
1.05 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQ73C1E1K05BTD Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)