CRGH0805F10K
DigiKey Part Number
A126417TR-ND - Tape & Reel (TR)
A126417CT-ND - Cut Tape (CT)
A126417DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGH0805F10K
Description
RES 10K OHM 1% 1/3W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRGH0805F10K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)