CPF-A-0402B51KE
DigiKey Part Number
1712-CPF-A-0402B51KETR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CPF-A-0402B51KECT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CPF-A-0402B51KEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF-A-0402B51KE
Description
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/16W 0402
Detailed Description
51 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
CPF-A-0402B51KE Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)