CJP1000J270RJ
DigiKey Part Number
1712-CJP1000J270RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CJP1000J270RJ
Description
CJP 1000W 270R 5% LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 Ohms ±5% 1000W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
15.748" L x 2.362" W (400.00mm x 60.00mm)
Resistance
270 Ohms
Height - Seated (Max)
1.220" (31.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Power (Watts)
1000W