CJH1500J150RJ
DigiKey Part Number
1712-CJH1500J150RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CJH1500J150RJ
Description
CJH 1500W 150R 5% LEAD
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms ±5% 1500W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
19.488" L x 2.638" W (495.00mm x 67.00mm)
Resistance
150 Ohms
Height - Seated (Max)
1.535" (39.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Power (Watts)
1500W