1SNK516020R0000
1SNK516020R0000
TE’s SNK Double Deck Terminal Blocks Din Rail
1SNK516020R0000
DigiKey Part Number
2109-1SNK516020R0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SNK516020R0000
Description
POW SNK SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Blue 0-10 AWG
EDA/CAD Models
1SNK516020R0000 Models
Category
Voltage - IEC
1000V
Manufacturer
TE Connectivity ENTRELEC
Current - UL
150 A
Series
Voltage - UL
600V
Packaging
Box
Wire Gauge or Range - AWG
0-10 AWG
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
6-35mm²
Type
Feed Through
Color
Blue
Number of Positions
2
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Terminal - Width
16.0mm
Stripping Length
17mm
Termination Style
Screw
Base Product Number
Current - IEC
125 A