ECK250HAAPA
DigiKey Part Number
1734-ECK250HAAPA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECK250HAAPA
Description
ECK250HAAPA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 250 A 9 ~ 36VDC Coil Chassis Mount
Category
Switching Voltage
1000VDC - Max
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch Connectors
Features
Auxiliary Contacts, Economizer, Sealed - Hermetically
Series
Termination Style
Stud, Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
9 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
3 VDC
Coil Voltage
9 ~ 36VDC
Operate Time
30 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Release Time
10 ms
Contact Rating (Current)
250 A
Coil Current
130 mA