DTS20T25-19PD [V001] is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Deutsch Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for DTS20T25-19PD [V001] is not available
DTS20T25-19PD [V001]
DigiKey Part Number
DTS20T25-19PDV001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTS20T25-19PD [V001]
Description
RECP ASSY
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Durmalon™
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
19
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C