T4130012081-000
DigiKey Part Number
A142114-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4130012081-000
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T4130012081-000 Models
Category
Shell Material
Copper Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
M12-8
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C