K10P-11A15-120 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1.105
Datasheet
New Product
Image for K10P-11A15-120 is not available
K10P-11A15-120
DigiKey Part Number
1111-K10P-11A15-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11A15-120
Description
K10P-11A15-120=K10/K20
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
EDA/CAD Models
K10P-11A15-120 Models
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
102 VAC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
12 VAC
Part Status
Active
Operate Time
13 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
11 mA
Coil Resistance
3.9 kOhms