STS31A28CSMTR
STS31A28CSMTR
STS31A28CSMTR
DigiKey Part Number
450-STS31A28CSMTR-ND - Tape & Reel (TR)
450-STS31A28CSMTRCT-ND - Cut Tape (CT)
450-STS31A28CSMTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS31A28CSMTR
Description
6.2 X 6.2 X 3.1, 280GF, IP67, TA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
EDA/CAD Models
STS31A28CSMTR Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.20mm x 6.20mm
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
280gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 48VDC
Actuator Material
Silicone Rubber
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.25mm
Mounting Type
Mechanical Life
200,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
3.10mm