MRJ11204
DigiKey Part Number
MRJ11204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRJ11204
Description
SWITCH ROTARY 2-12POS 0.4VA 20V
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 2 ~ 12 Position SP12T 0.4VA (AC/DC) 20 VAC Panel Mount, Through Hole
Category
Voltage Rating - AC
20 V
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Voltage Rating - DC
20 V
Series
Actuator Type
Round (3.17mm Dia), Slotted
Packaging
Bulk
Actuator Length
19.00mm
Part Status
Active
Angle of Throw
30°
Number of Positions
2 ~ 12
Contact Material
Nickel
Index Stops
Adjustable
Contact Finish
Gold
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
SP12T
Features
Epoxy Sealed Terminals
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Depth Behind Panel
11.20mm