KN500A1/8
DigiKey Part Number
450-1705-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KN500A1/8
Description
KNOB KNURLED 0.126" METAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Knurled, Straight Knob 0.126" (3.20mm) Shaft with Line on Side Metal Natural
Category
Diameter
0.500" (12.70mm)
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Height
0.625" (15.88mm)
Series
Indicator
Line on Side
Packaging
Bulk
Material
Metal
Part Status
Active
Color
Natural
Style
Cylindrical
Features
6-32 Set Screw (2)
Type
Knurled, Straight
Base Product Number
Shaft Size
0.126" (3.20mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Marketplace Stock: 1.063 View Now
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Other Suppliers on DigiKey
1.063In Stock
Ships from WEC
Alternate Color
KNOB KNURLED 0.126" METAL