KD500B1/4
KD500B1/4
KD500B1/4
DigiKey Part Number
450-1693-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KD500B1/4
Description
KNOB KNURLED 0.250" METAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Knurled, Diamond Knob 0.250" (6.35mm) Shaft with Line on Side Metal Black
Category
Diameter
0.500" (12.70mm)
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Height
0.630" (16.00mm)
Series
Indicator
Line on Side
Packaging
Bulk
Material
Metal
Part Status
Active
Color
Black
Style
Cylindrical
Features
6-32 Set Screw (2)
Type
Knurled, Diamond
Base Product Number
Shaft Size
0.250" (6.35mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1.925
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
KNOB KNURLED 0.250" METAL