AV2221E712Q04
AV2221E712Q04
TE Connectivity ALCOSWITCH Anti-Vandal Push Button Switch | Digi-Key Daily
AV2221E712Q04
DigiKey Part Number
450-2371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV2221E712Q04
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Series
Illumination Type, Color
LED, Blue
Packaging
Tray
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.20mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Switch Function
On-On
Mechanical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Voltage Rating - AC
250 V