PRMGSC-12XW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity
TE Connectivity
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
PRMGSC-12XW
DigiKey Part Number
PRMGSC-12XW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRMGSC-12XW
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
7 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.64 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
2 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
115VA, 28W
Coil Resistance
800 Ohms
Coil Current
15 mA