SPM10054T-6R8M-HZR
DigiKey Part Number
445-SPM10054T-6R8M-HZRTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-SPM10054T-6R8M-HZRCT-ND - Cut Tape (CT)
445-SPM10054T-6R8M-HZRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM10054T-6R8M-HZR
Description
FIXED IND 6.8UH 8.8A 17.9 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 8.8 A 17.9mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM10054T-6R8M-HZR Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.6A
DC Resistance (DCR)
17.9mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)