PID100-650M
DigiKey Part Number
495-PID100-650MTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PID100-650MCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PID100-650MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PID100-650M
Description
FIXED IND 65UH 880MA 300 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
65 µH Shielded Wirewound Inductor 880 mA 300mOhm Nonstandard
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR)
300mOhm
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)