FK18C0G1H102JN020 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 35
Similar
In Stock: 931
Similar
In Stock: 882
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
KEMET
In Stock: 444
KEMET
In Stock: 634
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK18C0G1H102JN020
DigiKey Part Number
445-FK18C0G1H102JN020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK18C0G1H102JN020
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK18C0G1H102JN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)