FG11X7S1H685KRT06
DigiKey Part Number
445-173119-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173119-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG11X7S1H685KRT06
Description
CAP CER 6.8UF 50V X7S RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7S Radial
EDA/CAD Models
FG11X7S1H685KRT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)