FG11X7S1H685KRT06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FG11X7S1H685KRT06 |
Description | CAP CER 6.8UF 50V X7S RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6.8 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7S Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FG11X7S1H685KRT06 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Applications |
Series | Mounting Type |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case Radial |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |