FA28C0G2E151JNU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 14
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 6.308
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 0
150 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FA28C0G2E151JNU00
DigiKey Part Number
FA28C0G2E151JNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28C0G2E151JNU00
Description
CAP CER 150PF 250V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA28C0G2E151JNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)