FA18NP02A150JNU06
DigiKey Part Number
445-180530-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180530-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA18NP02A150JNU06
Description
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA18NP02A150JNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C