FA16C0G1H104JNU06
DigiKey Part Number
445-180420-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180420-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA16C0G1H104JNU06
Description
CAP CER 0.1UF 50V C0G RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA16C0G1H104JNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)