FA14X7R2A683KNU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
0.068 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA14X7R2A683KNU00
DigiKey Part Number
FA14X7R2A683KNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA14X7R2A683KNU00
Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA14X7R2A683KNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)