FA11X7R2A225KRU06
DigiKey Part Number
445-180385-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180385-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA11X7R2A225KRU06
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FA11X7R2A225KRU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)