CGJ4J2X7R2A473K125AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 501
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 1.720
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
CGJ4J2X7R2A473K125AA
DigiKey Part Number
445-9186-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-9186-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGJ4J2X7R2A473K125AA
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CGJ4J2X7R2A473K125AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)