CGJ3E3X7S2A683K080AA
DigiKey Part Number
445-9157-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-9157-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGJ3E3X7S2A683K080AA
Description
CAP CER 0.068UF 100V X7S 0603
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CGJ3E3X7S2A683K080AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)