CGB2A1X6S1A105K033BC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 8.626
Datasheet
Similar
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 1.264.331
Datasheet
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 567
1 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
CGB2A1X6S1A105K033BC
DigiKey Part Number
445-13191-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13191-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGB2A1X6S1A105K033BC
Description
CAP CER 1UF 10V X6S 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CGB2A1X6S1A105K033BC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)