CGB2A1X6S0G105M033BC
DigiKey Part Number
445-13188-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13188-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGB2A1X6S0G105M033BC
Description
CAP CER 1UF 4V X6S 0402
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CGB2A1X6S0G105M033BC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)