CGA5L2X5R1C475K160AA
DigiKey Part Number
445-12848-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-12848-1-ND - Cut Tape (CT)
445-12848-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA5L2X5R1C475K160AA
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CGA5L2X5R1C475K160AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)